CLASS PHOTOS

Pioneer_Class_2016_sm

2016

Jeff Bewkes, Yvette Kanouff Peter Kiley, Steve Goldmintz, Leslie Ellis ,  John Heslip, David Cerullo, Mike Mason, Brian Roberts, John Gibbs, Mark Lieberman, Glenn Duva, John Ogren  Marwan Fawaz

2015

2015

Patricia Jo Boyers, Boyers Cablevision, John Dahlquist, Aurora Networks, Larry Eby, Vast Broadband, Thomas Gorman, opXL LLC., Andrew T. Heller, Turner Broadcasting Systems Inc., Kenneth L. Klaer, Comcast Corp., Mary “Sam” Klosterman, SNL Kagan, David Lorenzi Jr., Comcast Corp., Andrew McCarthy, Comcast Corp., Douglas W. McCormick, Rho Capital Partners, Bob Ryan, Comcast Corp., Josh Sapan, AMC Networks, Mark Stephan, Mediacom Communications, Joseph Schramm, Schramm Marketing Group, Alex Swan, Arris, Steven E. Wilkerson, Florida Cable Telecommunications Association

2014

2014

Colleen Abdoulah, Diane Burstein, Sandra Colony, Gary Ervin, Craig Heiting, Larry Satkowiak, Zenita Henderson, Chris Hilliard, Frank Hughes, Bruce Lazarus, Dan Nofs, Al Micheli, Jr., Vibha Rustagi, James Riley, Dick Shimp, Dick Sjoberg, Rob Stoddard, Joel Susel, Bob Wilson

pioneers2013

2013

Dianne Blackwood, Sean Bratches, John R. Christopher, Timothy D. Cooke, Ron Coppock, J. Keith Davidson, Robert J. Greiner III, Mike LaJoie, Kim Martin, Fred McSweeney, Stephen Pagano, Mark J. Palchick, Robert St. John Roper, Robert J. Schaeffer, Ellen Schned, Michael Schooler, Tony S. Swain, William Leslie Thomas, John Michael Zamoiski

pioneers2012

2012

Marshall Cohen, Bruce D. Collins, David M. Downey, Robert S. Grassi, Stanley “Stan” Hitchcock, Edward T. Holleran, Jr., Howard Horowitz, James P. Ludington, Gary R. Matz, Lenny Melamedas, James A. Penney, Lisa W. Schoenthaler, Alan M. Tschirner, Eric J. Tveter, Kenneth S. Wood, Rouzbeh Yassini-Fard

pioneers2011

2011

Ellen M. Cooper, Terry M. Cordova, Randy Elliot, Michael T. Fries, Richard S. “Rick” Howe, Jeffrey R. Huppertz, Arthur J. “Skip” Kraus, William D. Myers, Steven O. Neu, Steven K. Richey, Eileen Rivard, William H. Roedy, Cathy Serksnas

pioneers2010

2010

Robert D. Berger, Terry Bienstock, Dr. Roger Blakeway, Gary Bombalicki, Steven D. Boyers, Fran Bradley, David R. Breidinger, Marshall Bromdum, Peter S. Chunka, Charlie Dietz, C. Ronald Dorchester, Mark Dzuban, Robert Gessner, William L. Haggarty, Jana Lynn Henthorn, Patricia A. Kehoe, Robert G. Kennedy, Jim Lysaker, Harry Perlow, Joe Rooney, Carl U. J. Rossetti, Robert J. Stanzione, Pat Tylka, Sharan Wilson

2009

S. Decker Anstrom, William C. Beatty, Jr., Steve V. Bell II, Steve V. Bell, Sr., Maggie Bellville, Larry Bentson, Steve Brookstein, John B. Burns II, Daniel Casciato, James Clay Conrad, Steve Davidson, Chuck Davis, Michael W. Drake, Thomas Charles Feige, Richard Gessner, David J. Harrison, Samuel V. Howe, James Ross Hughes, Nancy Larkin, Brian Lockman, Matthew M. Polka, Lee Clayton Roper, Susan Marie Swain, Jeffrey C. Wayne

2008 Cable Pioneers class

2008

Gregory D. Allshouse, Bridget Baker, Richard Alan Bechtel, Greg Bicket, Paul Braun, Keith Burkley, James W. Carlson, Joel C. Cohen, David Fellows, Steve Gautereaux, Thomas Jackson Gullett, Michael P. Harney, Steve Havey, Russell George Hilliard, Michael N. Johnson, Roger Kennedy, B. John Klindworth, Mark A. Manning, Dan Mulvenon, Steve Nelson, Richard N. Palmer, John G. Pascarelli, Jeffrey R. Porter, Gregory Andrew Price, Russ Skinner, Thomas J. Staniec

pioneers_2007

2007

Jeffrey S. DeMond, Michael K. Doyle, Bradley P. Dusto, Michael J. Egan, Debby Exon, Glen L. Friedman, Lindsay A. Gardner, James M. Gleason, Bill Goetz, Bob Gold, Robert C. Halgas, Ivan D. Johnson, Charles McGinty, Edward McGinty, Robert McGinty, Neil R. McHugh, Stephen K. Necessary, Lawrence W. Oliver, Thomas P. Southwick, Katheryn Lynn Svoboda, Amy C. Tykeson, Donald E. Tykeson, Louis D. Williamson, Barbara Olivia York

2006

Rocco Commisso, Dan Davids, Bob Dickinson, Tom Freston, Don Gall, Shelley Blaine Goodman, Erica Gruen, John Hagerty, Wayne Hall, Neil Heller, Richard Jackson, Dave Keefe, Jim Kuhns, Tom Oliver, Les Read, Lon Rosado, Mark Sena, Italia Commisso Weinand

2005

Dave Andersen, Gerald Dash, Robert Gastonguay, Melvin Gray, Gustave Hauser, Charles Hembree, Wesley Heppler, A. Scott Hults III, Jerome Kern, Wayne Knighton, Kevin Leddy, McAdory Lipscomb, Jr., David O’Hayre, Mark Palazzo, William Roberts, Dolph Simons, Jr., Jud Stewart, Rodney Warner, Eugene Monroe White

2004

Matt Aden, Burt Braveman, Hawley Chester, Patrick Davis, Steve Friedman, William Geppert, Paul Glist, William Goodwyn, Pamela Halling, Andrew Healey, Patsy Judd, Dennis Mangers, Richard McCaffery, Bill McGorry, Charles E. Mills, Dave Pangrac, Darlene Payne, Neil Phillips, Ronald Rizzuto, Edward Rogers, William Ross, Larry Stiffelman, Fred Vierra, Carl Vogel, John Waller

2003

Mother Angelica, Gary Arlen, Gregory B. Armstrong, Lela Cocoros, Winston H. “Tony” Cox, W. Jay Dugan, Dwight B. Duke, Edward J. Foust, Dean A. Gilbert, Missy Goerner, Keith Hayes, Mark Hess, Irvine Hill, Michael R. Jeffrey, Steven P. Lowe, Sr., Donald H. Mitzner, Elizabeth Kay Monigold, Charles C. Morris, Patrick M. Murphy, Thomas F. Puckett, Butch Roberson, Robert C. Russo, Douglas J. Semon, Austin J. Shanfelter, Joseph W. Taylor IV, Joseph Van Loan, Lawrence White, Michael S. Willner

2002
2002

Susan Bitter Smith, Lou Borrelli, Jr., Christopher Bowick, Jack C. Clifford, Richard Covell, Brian Deevy, Patrick J. Gushman, Nick Hamilton-Piercy, Charles S. James, Steven C. Johnson, Claus F. Kroeger, Geraldine Laybourne, John Roy Liskey, Thomas J. MacCrory, Patricia L. McCaskill, Michael Pohl, William J. Rosendahl, Shellie Rosser, David Rozelle, Steven B. Weed

2001

Char Beales, George W. Bodenheimer, Glenn A. Britt, Ann R. Carlsen, Walter S. Ciciora, John D. Clark, Robert B. Clasen, Timothy F. Cohane, Penelope Contos, Mary L. Cotter, John M. Dyer, Richard R. Green, Michael T. Hayashi, Edward H. Hewson, Jr., John J. Hollenback, Sr., Douglas Holloway, Christopher D. Huffman, Brian James, Rick Jubeck, Kay Koplovitz, Susan E. Packard, Par C. Peterson, Ronald A. Pfannenstiel, John Newton Rigsby, Anna W. Riker, James H. “Trey” Smith III, John L. Tatta, David O. Wicks

2000
2000

Edward D. Breen, Ralph D. Hillburn, Everett M. Hirsh, Larry M. Massaglia, Kate McEnroe, Virginia C. Morris, Seth Morrison, Fred R. Nichols, G. Wayne O’Dell, John Pietri, Norval D. Reece, Jeffrey C. Reiss, Stan William Sands, John Sie, Steven J. Simmons, Dennis Tangemana, Priscilla Walker, Anthony G. Werner, Roger L. Werner, Jr., Cathy Wilson

1999

Anthony W. Accamando, Jr., Kenneth D. Anderson, Samuel G. Barney, Theodore B. Baum, Melvin M. Bijou, Jr., Frank J. Brophy, Martin E. Callahan, Henry F. Cicconi, Ronald C. Cotten, John D. Evans, Jack Fuellhart, Richard C. Gall, David S. Hanson, John A. Hastings, Del Henry, Nancy N. Horne, W.D. “Bill” Kenny, Alan M. Kernes, William Krempasky, Honore A. “Nory” LeBrun III, Philip B. Lind, Marcus Richard Luke, Laurence A. Patten, Ron Pitcock, Sr., Daniel W. Shields

 

1998

Donald E. Anderson, Richard L. Barnes, D. Neal Barronton, Andrew P. Brilliant, Charles S. Broomfield, Diane L. Christie, Steven Michael Dyche, Donald Edelman, James O. Farmer, Donne Fisher, Michael K. Fleming, Paul Gemme, James H. Hall, Jr., Tommy Hill, C.J. Hirschfield, Robert L. Johnson, John T. Kurpinski, Jerry D. Lindauer, Ronald L. Marnell, L. Michael Reynolds, Diana Riley, Manuel Gene Robinson, Andrew Szegda, Pat Thompson, Ernesto L. Tinajero, Stan Von Feldt, Richard J. Wallace

 

1997

John K. Billock, Hank Bradley, Thomas P. Carbaugh, Daniel P. Cavallo, Arthur A. Dwyer, Stephen R. Effros, John M. Egan, Michael G. Harris, Ronald Jerry Hranac, Jr., Jadz Janucik, Joe Johnson, Peter M. Kendrick, Gerard Anthony Maglio, Ray Vance Miller, Milford Richey, D. Bruce Sellers, Raymond J. Tyndall, Larry Wangberg, Michael B. Zimmer

 

1996

Michael J. Angi, Martin F. Brophy, Ann L. Burr, David M. Clark, Joseph M. Cohen, Jody Daly, James A. Hart, Jr., Bennett “Ben” W. Hooks, Jr., Thomas R. Jokerst, David D. Kinley, Sally L. Kinsman, Paul R. Levine, Terence F. McGuirk, Trygve E. Myhren, William Padalino, Lawrence Shewack, Robert J. Trently, Mike Welch

 

1995

Neil A. Fladeland, H.W. “Buzz” Goodall III, Susan C. Greene, H.F. “Gerry” Lenfest, Robert A. Luff, Hugh A. McCarley, Stephen E. Myers, James R. Oldham, Ferris Eugene Peery, Richard L. Rexroat, Jr., Terry Rich, Robert A. Stengel, Roger Williams

 

1994

Vincent R. Borelli, Walter T. Colquitt, Charles P. Davis, Thomas J. Duffy, Eugene A. Fry, Raul R. Gonzalez, Kurt E. Jorgensen, Timothy P. Neher, A. Dean Petersen, Dan Pike, David Reynolds, William W. Riker, Michael J. Ritter, Charlotte Schiff-Jones, Ronald A. Siegel, Israel Switzer, David R. Van Valkenburg, James C. Vaughn, Wendell D. Woody

 

1993

Steven C. Allen, James J. Bailey, John J. Brockman, Don E. Carroll, Joseph Jamison Collins, Joseph A. Cost, James H. Ewalt, Paul L. Field, Ben B. Forrester, Kent D. Franke, Rod Hansen, Ted E. Hartson, James O. Heyworth, Grady R. Ireland, Charles Klein, Stanley I. Lindsay, Barry Potter Marshall, Robert B. Marshall, Alan S. McDonald, Robert S. McIlvane, David P. Mooney, Richard A. Mueller, Larry Nelson, Gordon Sherman, Thomas D. Smith, William C. Stewart, Carroll Dean Taylor, Rod Thole, Harmon S. White, Fred Wilkenloh, Stella C. Yee

 

1992

Ralph M. Baruch, Linda G. Brodsky-Cooper, Austin S. “Shorty” Coryell, George E. Duffy, Toni A. Dwyer, W. Robert Felder, Edward H. Frazier, Jr., Marlowe D. Froke, Gordon Halverson, Raymond E. Joslin, Tom Mixon, Michael L. Pandzik, Ronald A. Podlesny, Early Quam, Richard J. Shows, Hilmer T. Taxdahl

 

1991

Alex B. Best, Gary W. Blount, Mann Bush, Lawrence J. Carleton, James A. Chiddix, Bruce A. Clark, James DeSorrento, Edgar D. Ebenbach, Benito W. Forte, Don Mathison, Ernest R. Olson, James O. Robbins, Larry D. Spangler, Gene W. Swithenbank, Rita M. Valentino, Peter D. Warburton, Robert M. Zitter

 

1990

Robert Bird, Argyle “Sox” W. Bridgett, Calvin D. Broussard, Larry P. Carlson, Gerald V. Cheney, James “Pete” F. Collins, Jack D. Crouse, Thomas C. Dowden, Owen F. Hannigan, Homer E. Harmon, Marvin Jones, Brian P. Lamb, John T. Moore, John Nichols, Jim Orwick, Ingo Radicke, Paul Schonewolf, Bud M. Tibshrany, R. “Ted” E. Turner, James K. Waldo, James A. Wand, Albert Warren

 

1989

Richard D. Ashpole, Don Atchison, Robert “Bob” A. Bevis, Roy L. Bliss, Julian A. Brodsky, Lloyd A. Calhoun, Christopher Cohan, James V. Coste, Marvin F. Dilbeck, Charles Dolan, Thomas G. Elliot, Jim K. Faircloth, George Lyn Fletcher, Harold “Dewey” R. Fritz, Travis E. Garrett, Tommy Gleason, Jr., Robert G. Gray, Tom Hall, J. Mason Hamilton, Frank J. Hamilton, Jr., Frank G. Hickey, Roland D. Hieb, Ernest R. Hill, Sr., James A. Hirshfield, Jr., William G. Hooks, Herb L. Jackson, A. G. Kahn, Ruth I. Kolpin, Bruce R. Martin, Paul S. Maxwell, Roy Mehlman, Larry R. Miles, Dave W. Pardonner, J. D. Pierce, Richard D. Roberts, Carrol Rollyson, John B. Roskowski, Stephen R. Ross, June E. Travis, John “Jack” S. Warner, Charles J. Younger

 

1988

C. David Batalsky, Leo A. Calistri, Robert L. Cowart, Jerry Craft, Henry M. Diambra, Douglas Fuller, Tommy L. Gleason, Sr., Robert J. Greiner, Jr., Beverly A. Harms, James M. Hoak, John F. Humphries, Paul Kagan, S. Kent MacNown, Francis E. Martin, James A. Monroe, Charles Morrison, Everett I. Mundy, Abram E. Patlove, John R. Patterson, Francis R. Perkins, Ralph J. Roberts, Barry D. Stigers, Sidney Topol, Robert E. Tudek, Frank Wawak, Ken Young

 

1987

Patrick J. Bresnan, James S. Cownie, Leonard D. Ecker, Lawrence Flinn, Jr., Sanford M. Freeman, William K. Headley, Spencer Kaitz, William H. Lambert, Don R. Mansell, Daniel N. Mezzalingua, Martin J. Moran, Travis Nabors, Jay O’Neal, Max D. Paglin, Sol Schildhause, Mildred “Millie” Smith, Joseph L. Stern, Bart J. Swift, Robert L. Toner, Bark Lee Yee

 

1986

Robert A. Brooks, Jerry Caddy, Raymond H. Chapman, John P. Forde, Peter W. Frame, Charles Friel, Edward Ganc, Les Hilliard, Richard S. Leghorn, John H. Levergood, John “Milt” M. Lewis, Jeffrey A. Marcus, Terry Meyering, Robert Miron [http://cablecenter.org/m-o-listings/robert-miron.html], George Nichols, Harold R. Null, Thomas S. Polis, R. Glenn Scallorn, Wallace Snedeker, Joseph “Joe” W. Taylor

 

1985

Robert E. Baum, James H. Hall, Edward D. Horowitz, Robert W. Hughes, Joseph L. Lecce, J. “Rick” Patrick Michaels, William F. Randles, Jay Sedwick, Milton F. Underwood, Thomas G. Wehling

 

1984

Robert J. Lewis, Xenophon “Xenny” Mitchell, Frank H. Nowaczek, George “Tom” T. Soulsby, Frank L. Tacy

 

1983

Bryan Blow, Frank M. Drendel, Glenn R. Jones, Gerald M. Levin, John C. Malone, James E. Reeve, John J. Rigas

 

1982

George M. Acker, Carolyn S. Chambers, Frank DeJoy, James J. Duratz, Alan Gerry, Andrew C. Goldman, William H. Grumbles, Jr., Benjamin W. Hughes, William J. Marks, Dave Massaglia, James Moulin, Marc B. Nathanson, Nick Olson, John F. Scarpa, Gail F. Sermersheim, Sue Talbott, Richard E. Thomson, Melvin C. Truax, David L. Willis

 

1981

Thomas E. Bird, Gene Cabral, Sally Davison, Jim J. Deveraux, Vincent P. Dolan, Charles F. Erickson, Howard “Scotty” Flink, Joseph F. Gans III, Clifton H. Gardiner, Charles H. Helein, James S. Keller, Marion Nowak, Maqbool “Mac” Qurashi, James P. Rowan, Frank S. Scarpa, Hubert J. Schlafly, George H. Shapiro, Esq., Edward L. Taylor, Leonard Tow, Sidney Young

 

1980

William D. Arnold, Joseph W. Benes, Kenneth S. Gunter, Thomas Johnson, Selman M. Kremer, Nathan A. Levine, Philip C. Merrill, Myron Pattison, George Sisson, William B. Strange, Jr., Samuel S. Street, Walter S. Wydro

 

1979

Albert Bloom, James R. Carollo, R. Don Cowan, Harold D. Ewen, David A. Gardner, Al Gilliland, Alan R. Harmon, Burt I. Harris, John C. Harrison, Ted W. Hughett, Robert L. James, Gregory J. Liptak, Johnny Mankin, Jr., Nathaniel M. Marshall, Wayne J. McKinney, Thomas W. Mitchell, James W. Neese, Alan Raywid, Jay E. Ricks, Robert A. Searle, William Stone, Chris W. Thorniley, Thomas B. Troehler, Margaret Walsonavich, Esther Walsonavich, Jack L. Williams, Lee R. Zemnick

 

1977

Daniel Aaron, James F. Ackerman, Joseph W. Aman, John W. Arnts, John Barrington, Arthur Baum, Robert Bilodeau, Albert M. Carollo, Jr., Frank N. Cooper, Bud Desmond, Douglas H. Dittrick, C. O. Erickson, Irving A. Faye, Frederick W. Ford, Dawn Fribley, Sen. Carl Gainer, George Gardner, John F. Gault, John W. Goddard, Jerry Greene, Charles R. Henry, Richard Hickman, R.D. “Chuck” Jensen, William F. Karnes, Walter A. Kinash, Courtney M. Kirkeeng, H. Clifton Kroon, Jacob H. Landrum, Donald W. Levenson, Richard W. Loftus, Robert McGeehan, Elmer Metz, Otto Miller, James L. Milliken, George R. Morrell, William A. Pitney, Rex Porter, Leslie H. Read, Robert M. Rogers, Robert Rosencrans, William J. Ryan, John V. Saeman, Don F. Shuler, Joel P. Smith, J. C. Sparkman, Alfred R. Stern, F. Martin Sweeney, Randolph W. Tucker, William Turner, R. Hurshel Tyler, Robert Wheeler, Jr., Franklin T. Williams, Roger E. Zylstra

 

1975

Al Carollo, McLean “Mac” Clark, Lawrence J. DeGeorge, Edward E. Drake, Joseph S. Gans, Sr., William F. Hemminger, Amos B. Hostetter, Bruce E. Lovett, Gail E. Oldfather, L. Ed Parsons, John R. Rannells, Stanley Searle

 

1974

Wallace L. Briscoe, Bertram Cousins, J. Leonard Reinsch, Monroe M. Rifkin

 

1973

John P. Cole, G. Lewis Davenport, Eugene Iacopi, Richard C. Schneider, James W. Stilwell

 

1972

John Campbell, John P. Gwin, Earl Hickman, Robert H. Symons, Robert K. Weary

 

1971

Edward M. Allen, William J. Bresnan, Walter Kaitz, Johnny Mankin, Sr., Buford Saville

 

1970

Warren Fribley, Sam Haddock, John Morrissey

 

1969

Harry H. Harkins, Sr., Irving B. Kahn, Bob J. Magness, Carl M. Williams

 

1968

William J. Calsam, Robert D. L’Heureux, James R. Palmer, Ray V. Schneider, Don Spenser

 

1967

Yolanda G. Barco, Homer Bergren, Ned Cogswell, Jim Y. Davidson, Dean Devoe, Polly Dunn, F. Gordon Fuqua, Fred Goddard, Gary B. Henderson, J. Holland Rannells, Robert M. Regan, Clive Runnells, John Spottswood, Claude Stevanus, R. Lee Stoner, John Walson

Class1966
1966

M. William Adler, George W. Barco, Charles E. Clements, Benjamin J. Conroy, Jr., Jack R. Crosby, Bill Daniels, Glenn H. Flinn, Albin J. Kozminski, Fred Lieberman, Martin F. Malarkey, Bruce Merrill, Sanford F. Randolph, Albert J. Ricci, Gene W. Schneider, The Honorable Milton J. Shapp, E. Stratford Smith, Fred J. Stevenson, Robert J. Tarlton, Archer S. Taylor, Frank P. Thompson, Edward P. Whitney